چند وقت پيش به سفارش دوستان فيلم مستندي و ديدم كه بي تعارف يكي از بهترين و تاثير گذارترين مستند هايي بود كه تا به حال ديده بودم.تينار واژهاي مازندراني به معناي تنها عنوان اين فيلم بود كه به اهتمام كارگردان توانمند مازني مهدي منيري كارگرداني شد.

تینار روایتگر زندگی قاسم پسر نوجوان گالش است که مجبور است در جنگل های جنوبی بابل به تنهایی از گله گاوهایی نگهداری کند. فیلم دارای یک راوی است که ظاهراً خود پسر بچه، قاسم، می باشد و صدای او که غالباً شرح ماوقع تصویر شده در فیلم را می دهد، همواره شنیده می شود.


قاسم کودکی است گالش که نامادری دارد و بدور ازخانواده در چهار فصل سال همنشین با تنهایی ، طبیعت و گله گوساله هاست . وظیفه ی گالش ها مراقبت ونگهداری از گله های گاو و گوسفند ارباب و یا کسانی است که توانایی مراقبت از گله هایشان را ندارند و تهیه علوفه و دوشیدن شیر گوساله ها به عهده ی آنهاست . گالش به معنای چوپان است و گالشها در مناسباتشان با طبيعت و ابزار كار و دام و صاحبان گاوها و در شؤون مادي زندگی شان مشابهت‌هاي زيادي با هم دارند . گالشها مزد سالانه از صاحب گله می گیرند و مخارج خوراک و لباس شان به عهده ی صاحب گله است .

قاسم با سن کمی که دارد گالش سخت کوش و پرتلاشی است که به تنهایی شیر گوساله ها را می دوشد ، از آنها در برابر سرما و گرما مراقبت می کند و با تهیه علوفه و چیدن برگ درخت ها غذای شان را تهیه می کند و این کار روزانه ی او در فصل های مختلف سال است . قصه ی فیلم تینار بیان لحظه هایی از زندگی کودکی گالش است که زندگی تلخش با طبیعت زیبا بهم آمیخته شده است .

جزئیاتی نظیر ارتباط قاسم با گوساله ها بوسیدن انها توسط قاسم وصحنه اعجاب انگیز بوسیده شدن قاسم توسط گوساله ها ، خریدن آینه و هدیه برای خواهر ناتنی اش ، چگونگی استحمام و صید گنجشک ها و کباب کردنشان و یا لحظه های ارتباط با پروانه ها ، کفشدوزک ها و خوردن ماهی های کف رودخانه همگی جزء جزء زندگی قاسم را به نمایش می گذارند

کارگردان این فیلم مهدی منیری فیلمسازی است قوم نگار با نگاه بومی به اقلیم منطقه خود مازندران و در اغلب ساخته هایش با نگاهی پژوهشی به ترسیم فضای زندگی و شرایط اقلیمی آدمهای اطرافش پرداخته و در همه ی آثار مستندی که تاکنون ساخته با بهره گیری ازعنصر پژوهش اطلاعات جامعی را در اختیار مخاطب قرار داده است . فیلم مستند تینار نمونه ای دقیق و کامل ازآثار مستند سینمای ایران است که در آن از عنصر تحقیق بجا و درست استفاده گردیده است.


تحقیق اولیه و نگارش فیلم مستند تینار از سال 84 شروع و تا بهار سال 85 ادامه داشته است . فیلمبرداری فیلم تینار در شرایط سختی انجام گرفته و از آنجا که فیلمساز خود تهیه کننده نیز هست، طبعاً با دشواری فراوان (آنطور که خود اشاره می کند خانه اش را برای تولید این فیلم فروخته) فیلمش را ساخته است.

فيلم مستند تينار با دريافت 5 جايزه خانه سينما ركورددار جشن سينماي مستند شد.

در اين جشن جايزه ديپلم افتخار بهترين طراحي صدا به علي خطيبي‌نيا و محمد صالحي نوروزنژاد براي فيلم تينار اهدا شد. همچنين جايزه ديپلم افتخار بهترين تدوين به محمدمعين كريم‌الديني براي فيلم تينار اهدا شد. جايزه ديپلم افتخار بهترين فيلمبرداري به سيدحسن سيدي پريشان براي فيلم تينار اهدا شد

همچنين جايزه ديپلم افتخار و تنديس طلايي كارگرداني فيلم بلند مستند را به مهدي منيري براي فيلم تينار اهدا كردند.

امیدوارم هرجای ایران هستید بتونید این فیلم مستند ماندگار و تهیه کنید و از دیدنش لذت ببرید. بالاخره صدا و سیما تصمیم به پخش این مستند زیبا گرفت و در تاریخ چهارشنبه 6.2.91 در شبکه 2 پخش شد .حد اقل نظرات هموطنانمون در این وبلاگ نشان دهنده حس نوع دوستی ایرانی های عزیزه.
سعی میکنم به زودی اطلاعات بیشتری از قاسم در وبلاگ بزارم.


 

نوشته شده توسط مدیریت وبلاگ در سه شنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۹ ساعت 23:19 موضوع | لینک ثابت